Pixel art nedir?

Tek tek nokta koyarak çizilen resimlere hiç dikkat ettiniz mi? Bilgisayarda, Paint gibi bazı programlar kullanılarak kutu kutu resim çizen sanatçılar var. İşte bu resim türüne işin uzmanları Pixel Art diyorlar. Evet doğru tahmin ettiniz aynı Habbo gibi J . Pixel yarışmalarımızda da sizden istenilen fotoğraflarınızı bu tarz ile hazırlamanız ve bize göndermenizdir. Pixel art ile çizilen Fotoğrafların kaydedilmesi yaygın kullanımı nedeniyle GIFformatı tercih edilmektedir.

 

Kısa bir örnek verelim;

Habbo’da rozetler Pixel art ile hazırlanmaktadır ve rozetler hazırlanırken şu şartlara dikkat edilmektedir.

40x40 boyutunda olmalı

.Gif formatında kaydedilmeli

Şaffaf olmalı

Ve arka planda hiç beyaz renk görünmemelidir.

 

Diyelim ki Kurbağa konulu bir rozet hazırlanması gerekiyor. İlk adım kullanacağınız pixel art programı ile 40x40 pixel boyutunda bir yeni dosya açmak. Bu boyut size küçük gibi gelebilir ama şimdilik öğrenmek için harika bir örnek ve ayrıca ekran boyutunu büyüterek daha rahat çalışabilirsiniz.

Daha sonra kareleri doldurarak resminize ilk şekli vermek yani siyah renk kalem kullanılarak kurbağaya ana şeklini verelim.

 pixelart1.png

 

Daha sonra kullanmak istediğiniz renklerle resmin içini boyamaya başlayın.

 pixelart2.png

Eğer yaratıcılığınızı kullanırsanız daha gerçekçi görünmesi için harikalar yaratabilirsiniz.

 pixelart3.png

 

Ardından arka tarafta kalan beyaz renkleri silgi özelliği kullanılarak silinmelidir.

 

 pixelart4.png

Eğer pixel art ile ilgileniyorsanız internetten pixel art çizimleri yapabileceğiniz kullanımı kolay ücretsiz programları araştırmanızı tavsiye ediyoruz. 

Başka sorularınız var mı? Bir talep gönder
Bir Zendesk Hizmetidir