Bilgisayarımı nasıl güvende tutabilirim?

Bilgisayarımı nasıl güvende tutabilirim?

Aşağıdaki basit ipuçlarını takip ederek Bilgisayarını ve dolayısı ile Habbo hesabını güvende tutabilirsin;

Sisteminizi Güncel Tutun

Windows güvenlik ayarlarını ve sisteminizi güncellemek için sıkça yamalar veya service packler çıkartmaktadır. http://windowsupdate.microsoft.com/ web sayfasını ziyaret ederek işletim sisteminizin son güncellemelere sahip olduğundan emin olabilir güncel dosyaları indirebilirsiniz.

Firewall Program Kullanın

Firewall programlar, bilgisayarınız ve internetiniz arasında güvenlik duvarı oluşturan,  güvenli ve güvensiz bağlantıları tespit edebilen yazılım / donanımlardır.

Bazı bedava Firewall’lar;

Comodo Personal Firewall

Anti-virus yükleyin

Bilgisayarı olan herkesin anti-virus yazılımları kullanması gerekmektedir fakat sadece yükleme yapmak yeterli değildir. Eğer sürekli olarak güncellemeler yapılmıyorsa gün geçtikçe daha az işlevsel duruma gelecek ve bilgisayarınızı virüslerden sorumak için yeterli olmayacaktır. Çoğu anti-virus programı otomatik güncelleme özelliğine sahiptir. Bu özelliğin açık olduğundan emin olunuz! Ayrıca programınızı, e-posta alırken veya bir dosya indirip kopyalarken taranması gibi birçok tarama özelliğini aktif etmeniz de faydalı olacaktır.

Bilgisayarınızı içerisinde bazı sakıncalı programlar, spam veya virüsler kendilerini saklayabilir veya konum değiştirebildikleri için, taramanızı her zaman Güvenli Mod konumundayken yapmanız en garanti yöntemdir. Bilgisayarınız açılırken F8 tuşuna basarak açılış seçeneklerini görüntüleyebilir ve Güvenli Mod konumunda açılmayı seçebilirsiniz. Eğer taramanızı çevrimiçi olarak yapıyorsanız ‘Internet Bağlantılı Güvenli Mod’ seçeneğiniz seçmeniz gerekmektedir. Birçok kişi sadece tek anti-virüs programının spam, trojen ve keyloggers’ları bulmakta yeterli olmadığını fark edemiyorlar.

Bu yüzden, bir tane ana programınızın sürekli açık olması ve aynı zamanda birkaç tane düzenli tarama yapabileceğiniz çevrimiçi tarama programlarınızın olması gerekmektedir;

Kaspersky free scan
Avast Internet Security
Microsoft Security Essentials

Anti-virus, bilgisayarınızı trojen ve virüslü dosyalara karşı korumaya yardımcı olabilir fakat diğer kötü niyetli yazılımlara karşı korumakta yetersiz kalabilir. Bu nedenle anti-virüs üstüne anti-spyware çalıştırın ve düzenli olarak güncellemeleri yapın.

Bazı önemli ücretsiz anti-virüs programları şunlardır:

AVG (the Free version)
veya
AVG Anti-spyware
Spybot Search & Destroy
Windows Defender
Malwarebytes Anti-Malware


Şifrelerinizi korumak

Habbo’dan içecek bir şeyler almak için bir adım uzaklaştığınız anda küçük kardeşiniz kontrolü ele geçirip uzaklaştırılmanıza sebep olabilir. Bu Habbo’da sık karşılaşılan fakat çözülmesi en kolay sorunlardan birisidir.

 

Eğer herhangi bir sebepten Habbo açıkken bilgisayarınızı terk ediyorsanız, oturumu kapatmanız veya ekran koruyucunuza şifre koyarak aktif etmelisiniz. Ekran koruyucunuza, masa üstündeyken sağ klik yapıp ayarlar kısmını seçerek ulaşabilirsiniz.

Keylogger’dan nasıl kurtulabilirim?

Keylogger, bilgisayarınıza dosya ile gönderilen bir virüstür. Eğer bu dosyayı açtıysanız, makinanıza bir keylogger yerleştirmişsiniz demektir. Bir Keylogger klavyeden basılan her tuşun loglarını tutar ve bütün bu bilgiyi size dosyayı gönderen kişiye gönderir. Böylece Habbo kullanıcı bilgilerinize, kredi kartı bilgilerinize hatta tüm sohbet kayıtlarınıza sahip olurlar.

Başka sorularınız var mı? Bir talep gönder
Bir Zendesk Hizmetidir