Bilgisayarımı nasıl güvende tutabilirim?

Bilgisayarımı nasıl güvende tutabilirim?

Aşağıdaki basit ipuçlarını takip ederek Bilgisayarını ve dolayısı ile Habbo hesabını güvende tutabilirsin;

Sisteminizi Güncel Tutun

Windows güvenlik ayarlarını ve sisteminizi güncellemek için sıkça yamalar veya service packler çıkartmaktadır. http://windowsupdate.microsoft.com/ web sayfasını ziyaret ederek işletim sisteminizin son güncellemelere sahip olduğundan emin olabilir güncel dosyaları indirebilirsiniz.

Firewall Program Kullanın

Firewall programlar, bilgisayarınız ve internetiniz arasında güvenlik duvarı oluşturan,  güvenli ve güvensiz bağlantıları tespit edebilen yazılım / donanımlardır.

 

Anti-virus yükleyin

Bilgisayarı olan herkesin anti-virus yazılımları kullanması gerekmektedir fakat sadece yükleme yapmak yeterli değildir. Eğer sürekli olarak güncellemeler yapılmıyorsa gün geçtikçe daha az işlevsel duruma gelecek ve bilgisayarınızı virüslerden sorumak için yeterli olmayacaktır. Çoğu anti-virus programı otomatik güncelleme özelliğine sahiptir. Bu özelliğin açık olduğundan emin olunuz! Ayrıca programınızı, e-posta alırken veya bir dosya indirip kopyalarken taranması gibi birçok tarama özelliğini aktif etmeniz de faydalı olacaktır.

Bilgisayarınızı içerisinde bazı sakıncalı programlar, spam veya virüsler kendilerini saklayabilir veya konum değiştirebildikleri için, taramanızı her zaman Güvenli Mod konumundayken yapmanız en garanti yöntemdir. 

Şifrelerinizi korumak

Habbo’dan içecek bir şeyler almak için bir adım uzaklaştığınız anda küçük kardeşiniz kontrolü ele geçirip uzaklaştırılmanıza sebep olabilir. Bu Habbo’da sık karşılaşılan fakat çözülmesi en kolay sorunlardan birisidir.

 

Eğer herhangi bir sebepten Habbo açıkken bilgisayarınızı terk ediyorsanız, oturumu kapatmanız veya ekran koruyucunuza şifre koyarak aktif etmelisiniz. 

Keylogger’dan nasıl kurtulabilirim?

Keylogger, bilgisayarınıza dosya ile gönderilen bir virüstür. Eğer bu dosyayı açtıysanız, makinanıza bir keylogger yerleştirmişsiniz demektir. Bir Keylogger klavyeden basılan her tuşun loglarını tutar ve bütün bu bilgiyi size dosyayı gönderen kişiye gönderir. Böylece Habbo kullanıcı bilgilerinize, kredi kartı bilgilerinize hatta tüm sohbet kayıtlarınıza sahip olurlar.

Keylogger'lardan kurtulmak için anti-virüs yazılımına ihtiyacınız var ve interneti kullanıyorsanız güncel yazılımınızın olması hayati önem taşıyor. Virüsten koruma yazılımınız varsa, güncel olduğundan emin olun ve tam bir tarama yapın.

Piyasada birçok mükemmel anti-virüs programı olsa da, hiçbir programının tüm virüsleri, keylogger'ları ve diğer kötü amaçlı yazılımları tanımlayabildiği kanıtlanmamıştır. Bir keyloggerınız olduğuna inanıyorsanız birkaç antivirüs programı çalıştırmanızı öneririz.

Başka sorularınız var mı? Bir talep gönder
Bir Zendesk Hizmetidir