Güvenlik Hakkında Tüm Bilgiler

 

Güvenliğiniz için yapabileceğiniz en iyi şey, ailenizin ya da arkadaşlarınız görmesini istemeyeceğiniz şeyleri internette veya sosyal medyada paylaşmamak olacaktır.

Eğer pişman olacağınız bir şey paylaşırsanız, yardım istemek için asla çok geç değildir. Hepimiz bazen keşke yapmasaydım dediğimiz şeyler yaparız. Başkalarının görmelsini istemediğiniz video ya da resim paylaşılmış olsa dahi, ne kadar utanç verici olursa olsun, bu, dünyanın sonu demek değildir.

1. Web kamerasında soyunmak için kendiniz asla baskı altında hissetmeyin. Eğer birileri sizi kamera açmaya zorluyorsa, o kişiyi engelleyin ve durumu Habbo'ya bildirin. Habbo'da güvende kalma hakkında daha fazla bilgi için buraya gidin.

2. Eğer birisi sizi çevrim içi tehdit ederse, mümkün olan en kısa sürede güvendiğiniz yetişkine söyleyin. Eğer yapabilirseniz, hemen bilgisayarınızın başından kalkın ve güvendiğiniz bir yetişkine giderek durumu anlatın.

3. Yardım almak için asla çok geç değildir. Olaylar ne kadar ciddileşmiş olursa olsun, mutlaka size yardımcı olabilecek birileri vardır. İstediğiniz zaman yardım talep edebilirsiniz.  Ayrıca Polis İhbar Web numarası 166'yı her an arayabilirsiniz. Habbo'da güvende kalma hakkında daha fazla bilgi için buraya gidin.

4. Unutmayın- bu sizin hatanız değil. Online olarak her ne paylaşmış olursanız olun, suçlanacak tek kişi suistimal eden kimsedir. Onlar sorumlu tutulacaktır. Sizin başınız belaya girmeyecektir.      

5. Kanunları ihlal eden suistimalcidir. Genç bir kimseyi internette soyunmaya veya cinsel eylemelerde bulunmaya sevk etmek ciddi bir suçtur. Polis bu suistimal eden kişiyi bulacak ve tutuklayacaktır.

Unutmayın, yalnız değilsiniz. Eğer utanıyor ya da korkuyorsanız güvendiğiniz bir yetişkine anlatın.

6. Kişisel bilgilerinizi koruyun: adınızı ve soyadınızı, e-posta adreslerinizi, sokak adresinizi, telefon numaralarınızı, fotoğraflarınızı ve okul bilgilerinizi kendinize saklayın. Bu şekilde kimse sizi kandıramaz, soymaz veya rahatsız edemez veya tehlikeye alamaz.

7. Arkadaşlarınızı piksel olarak tutun. Asla sadece internet üzerinden tanıdığınız kişilerle buluşmayın. Birisi onlarla tanışmanızı önerirse, "hayır, teşekkürler" deyin ve ebeveynlerinize veya bir yetişkine güvendiğinizi söyleyin.

8. Birisine neler olduğunu anlatmaktan korkmayın. Birisi sizi rahatsız ediyorsa veya Habbo'dan korkuyorsa, moderatör ekibimize bildirin. Birini profil ekranından bildirebilirsiniz. bir odaya girer girmez görünen ekranınızın sağ üst köşesindeki Yardım düğmesini tıklayın.

9. Kamerayı unutun. Bir fotoğrafınızı yüklediğiniz anda, kontrolünü tamamen kaybedersiniz. Asla geri alamaz veya silemezsiniz. Herkes onu değiştirebilir ve size zorbalık yapmak için kullanabilir. Bir fotoğrafınızı web'e koymadan önce uzun ve sıkı düşünün.

10. Akıllı bir sörfçü olun. Size ücretsiz mobilyalar ve krediler sunan veya Habbo'nun yeni bir sürümü gibi davranan web sitelerinin veya çalışanlarımızın web sayfalarının hepsi yanlıştır. Sizden aldatmak ve çalmak için kurulmuşlardır. Kişisel bilgilerinizi hiçbir zaman bu tür sitelere yazmayın ve oradan hiçbir şey indirmeyin. Bir bilgisayar virüsü veya keylogger ile sonuçlanabilir.

 

Ben kandırmaya çalışan olursa ne yapmalıyım?

Sen Yardım Aracını kullanarak rapor etmeniz gerekmektedir. Size yardımcı olabilmemiz için bize mümkün olduğunca detaylı bilgi vermeye çalışın.

Birisi şifremi isterse ne yapmalıyım?

Birisi şifrenizi isterse, bir 'yardım çağrısı' göndererek durumu bildirip daha sonra odayı terk edin. Adresiniz, okulunuz veya numaranız gibi kişisel bilgilerinizi paylaşmanız güvenli değildir..

 Birisinin şifremi bildiğinden şüpheleniyorsam ne yapmalıyım?

Hemen değiştirmelisiniz, bunu oyun içi ayarlar menüsünden tanımlama ayarlarınızı açarak yapabilirsiniz

NOT: ASLA şifrenizi başkası sizden istiyor diye değiştirmeyin. Hesabınızı ve hesabınızda bulunan mobilya ya da kredilerinizi çalabilirler. Eğer birisi size şifrenizi sorarsa veya değiştirmenizi isterse Habbo yardım çağrısını kullanarak rapor ediniz.

 

Şifremi yazarken ***** gibi karakterler çıkar mı?

Hayır, şifrenizi yazarsanız aynen yazdığınız gibi görünecek ve herkesin görmesi mümkün olacaktır. 

Eğer birisi size parolasını yazar ve **** gibi karakterler görünür ise hemen Yardım çağrısı yaparak durumu rapor edin ve odayı terk ediniz.

İyi bir şifre nasıl oluşturulur?
İyi bir şifre, karışık sayılardan, büyük ve küçük harfler içerir.  Adınızı, doğum tarihi veya Habbo adı gibi kelimeler veya sayılar kullanmayın!

Birisi kişisel bilgilerimi öğrenmek isterse ne yapmalıyım?

Eğer birisi sizden kişisel bilgilerini öğrenmek isterse, yardım çağrısını kullanarak durumu bildirin ve odayı terk edin. Adres, okulunuzun adı veya telefon numaralarınız gibi kişisel bilgilerinizi paylaşmanız güvenli değildir.

Güvenlik Grubumuza katılarak , birçok bilgi ve ipucu bulabilirsiniz..

 

 

Başka sorularınız var mı? Bir talep gönder
Bir Zendesk Hizmetidir