Dolandırıcılık Hakkında

Ne yazık ki, neredeyse bütün bir çevrimiçi topluluk sayfalarında azınlıkta da olsalar, dolandırıcılık ve hırsızlık yapmaya çalışan kişiler bulunmakta. Habbo bir istisna değil, bu yüzden bir kurban olmamanız için, nasıl işlediğinin farkında olmanız çok önemlidir.

Neden bazı Mobilyalarım veya Kredilerim kaybolmuş olabilir?

Eğer Habbo hesabınıza giriş yapmış ve bazı mobi veya kredilerinizin eksildiğini fark ettiyseniz, maalesef birisinin hesabınıza ulaşarak mobilya veya kredilerinizi aldığı ve dolandırıcılığın talihsiz kurbanı oldunuz demektir.

Habbo’yu sizlerin rahat ve güvenli bir şekilde zaman geçirebileceğiniz bir yer haline getirmek için her şeyi yapıyoruz.  Habbo'ları, sürekli olarak kandırmaya çalışan kişilere karşı bilgilendirmeye ve uyarmaya çalışıyoruz.

Eğer hesabınız başkası tarafından ulaşılabiliyorsa bu kullanıcı hatasından meydana gelmektedir. Bu hata, sahte Habbo web sayfalarına kişisel bilgileriniz vermenizden, birisi ile parolanızı paylaşmanızdan veya tahmin edilebilir güvenli olmayan bir şifre kullanımından (bu şifrenizi görünen bir yere yazmanızla eş değerdir) kaynaklanıyor olabilir.

Kişisel bilgisayarınızdaki güvenlik açıkları da bir neden olabilir: birçok kullanıcı yanlışlıkla kendi bilgisayarına keylogger (klavyeden basılan her tuşun loglarını tutan casus yazılımlardır )veya trojen virüsü yüklemiştir. Bu, sahte bir Habbo sitesini başka bir Habbo kullanıcısı tarafından reklamı yapdığında ziyaret ettiğinde olabilir. Bazen, bir kullanıcı böyle bir siteyi ziyaret ettiğinde, giriş bilgilerini girmemeyi seçse bile, çok geç olabilir. Sadece siteyi ziyaret ederek bir keylogging programı seçmiş olabilirler. Bu kişilerin yapması gereken tek şey diğerlerinin giriş yapmasını beklemek ve tuş vuruşlarını kullanarak şifresini almaktır.

Habbo, kullanıcı hatalarından kaynaklanan problemler için sorumluluk kabul etmemektedir. Bu tür durumlarda mobilya veya kredi geri iadesi yapılmamaktadır.

Lütfen, Habbo hesabınızın güvenliğini sağlamak için internette tekrar girmeden önce, bilgisayarınızda güncel anti-virüs ve anti-spyware yazılımı çalıştırın ve daha sonra Habbo şifrenizi mümkün olduğu kadar kısa sürede değiştirin.  

 Eğer Keylogger (klavyeden basılan her tuşun loglarını tutan casus yazılımlar)bulursam ne yapmalıyım?

 Keylogger, bilgisayarınıza gizlenmiş bir casus yazılımıdır. Çoğu zaman ücretsiz oyun, müzik klipleri veya buna benzer ücretsiz dosyalarla beraber gönderilir.

Her nasıl olursa olsun bu dosyayı yüklediyseniz, bu yazılım klavyeden basılan her tuşun loglarını tutarak başka bir kişiye gönderir (muhtemelen dosyayı size gönderen kişiye) Böylece Habbo şifrenizi öğrenerek, konuşmalarınızı hatta daha da kötüsü ebeveynlerinizin kredi kart numaralarını veya hesap bilgilerini öğrenebilirler!

Eğer keylogger indirdiğini düşünüyorsan hemen ebeveylerini durumdan haberdar etmeniz gerekmektedir. Yazılımın düzgün bir şekilde kaldırılması çok önemlidir.

Keyloggerdan kurtulmak için güncel anti-spyware ve anti-virüs yazılımı kullanmak gerekir. Biz makinanızdan keylogger, trojan, spyware veya virüsleri nasıl kaldıracağınız hakkında size yardımcı olamayız. Bu konuda, kullandığınız güvenlik yazılımının yardım sayfasına bakarak yardım bulabilir ya da profesyonel destek alabilirsiniz.

 

Farklı Dolandırıcılıklar

 • Kredi Dolandırıcılığı

En yaygın dolandırıcılık yöntemlerinden birisi Kredi Kod dolandırıcılığıdır. Dolandırıcı, ürünler karşılığında Kredi Kodu vermeyi talep edecek ve ilk ticaretiniz olup olmadığını soracaktır. Eğer kabul ederseniz size yanlış Kredi Kodu verecek ve ürünlerinizi kaybetmiş olacaksınız. Ürün ticaretinin tek güvenli yolu, direk krediye dönüşebilen Habbo Kredi mobileridir (kredi, para çantaları, altın barlar vb).

 • Mobi Dolandırıcılığı

Dolandırıcıların ürünlerinizi sizden almaya çalışacağı birçok yol vardır, bazı çok kolay bazıları biraz daha zordur. Dolandırıcıların denedikleri bazı bilinen yöntemler bulunmaktadır.

 •  Mobini ikiye katla

Mobilyanızı veya ürünlerinizi ikiye katlamak gibi bir durum mümkün değildir. Asla birisi yapacağını iddia ediyor diye eşyalarınızı onlara teslim etmeyin.

 • Evcil Hayvan Ticareti

Evcil hayvan ticareti yapılamaz veya transfer edilemez, bu yüzden eşyanız karşılığında birisi size hediye olarak evcil havyan satın alacağını veya elindekini vereceğini söylerse asla inanmayın.

 •  Dekoratör Dolandırıcılar

Dolandırıcı, ürün veya döviz karşılığında odanızda duvar veya döşeme koymayı önerebilir. Bu teklifleri asla kabul etmeyin çünkü başka bir Habbo’nun odasına duvar kâğıdı, boya veya döşeme yerleştirmek mümkün değildir

 • Kupa Dolandırıcılığı

Kupa dolandırıcılığı, size bir odada personel yazıtlı bir kupa göstererek ve bunun için eşya takas etmenizi isteyerek çalışır. Ancak dolandırıcı, kupayı alır ve ticaret penceresinde personel yazıtına sahip olmayan benzer biriyle değiştirir.

 • Scripted Öğeleri

Bir dolandırıcı, size daha önce hiç görmediğiniz renkler not stikleri veya mobivereceğini ve bunun çok nadir bir sürüm olduğunu söyleyebilir. Ne yazık ki bu öğelerin hemen hemen her zaman komut dosyası vardır (geçici bir betik programı kullanarak değiştirilebilir) ve hiçbir şey değeri yoktur. 

 • Oda hakları için ödeme

Misafir odasında bazı haklara sahip olabilmeniz için sizden ürünleri talep edilebilir. Ne yazık ki ürünlerinizi elden çıkardıktan sonra hakların size verileceği veya ne kadar süreliğine verileceği garantisi sunulamaz. Asla oda haklarına sahip olmak için ödeme yapmayın.

 • Oyun Odalarında kalmak için ödeme yapmak

Bazı oyuncular, oyun odalarında kalabilmeniz ve oyun oynayabilmeniz için ödeme yapmanızı talep edebilirler. Ne yazık ki mobilyalarınızı veya kredinizi elden çıkardıktan oda da kalabileceğinizin veya önerdikleri hakların size verileceğinin bir garantisi yoktur. Öde ve kal sistemini uygulamak, eşyalarınızı karşılıksız hibe etmek ile eş değerdir.

 • Şans Oyunları Dolandırıcılığı

Bazı odalarda şans oyunları ile iligi oyunlar oynatılmakta. Oda sahibi sizinle ön bahse girmek isterse sakın kabul etmeyin çünkü eşyalarınızı elden çıkardıktan sonra sizi odadan dışarı atmayacağının garantisi yoktur.

 • Paylaşılan Odalar

Diğer Habbo oyuncuları ile arkadaşlık kurup kendi aranızda popüler olabilecek ortak bir oda yaratmak isteyebilirsiniz. Unutmayınız ki, başkasının oluşturduğu bir Oda’nın dekorasyonu için eşyalarınızı kullanırken, daha sonra size geri iade etmek istemeyebilirler. 

 • Müzayede Dolandırıcılığı

Oda sahibi, eşyanızı sizden alıp bir müzayede salonunda açık arttırma ile diğer Habbo'lara satmayı önerebilir. Bir kere eşyanızı başkasına verdikten sonra artık size ait olmadığını unutmayın. Oda sahibi istediği an sizi odasından dışarı atıp eşyanızı geri iade etmeyebilir.

 • Sahte siteler

Sahte siteler, muhtemelen oyuncuların Habbo şifrelerini çaldırdıkları en yaygın yollardan biridir. Sahte siteler, değişik şekillerde karşınıza çıkabilir, fakat burada dikkat etmeniz gereken bazı önemli olanları şunlardır:

 •  Ücretsiz Mobi / Krediler

 Ücretsiz Mobi veya Kredi öneren sitelerin hepsi, Habbo adı ve şifrenizi çalmak için düzenlenmiş dolandırıcı sitelerdir.  Hatta bazıları Habbo Çalışanlarının açtıkları kişisel sayfalar gibi görünebilirler ama sakın aldanmayın!

 •  Sahte (Retro) Oteller

 Bazı siteler, aynen Habbo web sayfası gibi görünebilirler. Hatta web sayfa adresimiz dışında bütün grafikler veya ana sayfa birebir aynı olabilir, ancak sayfanın üst kısmında web sitesi adresi www.habbo.xx yazdıkça bunun bir aldatmaca olduğunu unutmayın. Bu tür sitelere, Habbo kullanıcı adınızı ve şifrenizi çalmak için Habbo’nun bir deneme sürüm veya yeni bir oteli olduğunu öne sürebilirler. Lütfen unutmayın, Habbo kullanıcı adınız ve şifreniz sadece bu site üzerinde kayıtlı olduğunuz Otel’de çalışabilir.

 •  Reloaders (Oyununuzu kesip tekrar bağlantı için sahte bir siteye yönlendirilmesi)

Habbo oynarken, başka bir oyuncu size bir web sayfası adresi verip bir göz atmanızı isteyebilir. Bunu yaptıktan sonra Habbo oyununuz sebepsiz yere bir anda kapanıp,  yeniden bağlanmanız için kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmeniz gerektiği mesajı çıkabilir Bu bir 'reloader' dır.  Burada yapılan Oyununuzun kesilip tekrar bağlantı için sahte bir siteye yönlendirilmesidir. Bu sayede gerçek Habbo oturumu yerine sahte bir oturum açılır ve kullanıcı adınız ile şifrenizi girerek çalınmasına sebep olursunuz.  Başka bir sitede olduğunuzda Habbo oturumunuz kesiliyorsa, her zaman tarayıcı pencerelerinizi kapatıp tarayıcınızı yeniden başlatın ve güvenli bir şekilde bağlanmak için resmi Habbo Otel sitesine gidiniz.

 • Komutlar ve Hileler

Bazı web siteleri size daha havalı görünebilmenin hileli yollarını veya Habbo komutları indire bileceğinizi taahhüt edebilir. Bu tür programları asla indirmeyin. Bu yolla bilgisayarınıza keyloggers (klavyeden basılan her tuşun loglarını tutan casus yazılımlar) ve trojen virüsü (bilgisayarınıza erişerek orada depolanan bilgileri çalmak için )yüklenir.

 • Şifre  Çalmak

Bir Habbo oda ’ya gelir ve en son güncelleme ile sohbet kutusuna yazdığınızda şifrenizin artık görünmeyeceğini, artık **** gibi karakterler gibi veya uydurduğu başka aldatmaca şekiller/yazılar gibi görüneceğini söyleyebilir. Eğer şifrenizi yazarsanız, dolandırıcı da dahil olmak üzere odadaki herkes bunu görecektir. Bu oturum açma ekranı dışında şifrenizi başka bir yerde yazmanız asla iyi bir fikir değil.

 • E-posta Dolandırıcılığı

Bu dolandırıcılık, e-posta, Twitter, MSN / AOL, Facebook ya da Myspace dolandırıcılığını da içerebilir. Genellikle, Habbo hesabınıza erişmek için Habbo dışında sizinle iletişim kurmak için çalışacaklardır. Hesabınızı güvende tutmak için bazı ipuçları;

* Otel Personeli, hesabınızı doğrulamak veya etkinleştirmek için e-posta gönderip yapmamanız halinde hesabınızın silmekle tehdit eden e-postalar asla göndermez. Bu e-postaların, Habbo tarafından değil, kullanıcı adınızı ve şifrenizi çalmak için düzenlenen siteler tarafından gönderildiğini unutmayın ve asla cevaplamayın.

* Mesajlar ne kadar güvenilir görünürse görünsün gönderilen linkleri asla tıklayıp açmayınız. Adresi tarayıcınızın adres çubuğuna elle yazabilirsiniz fakat çok dikkatli olmanızda fayda var çünkü birçok sahte web sayfası şifrenizi almak için aynen bizim web sayfamız gibi görünecektir.


* Başka bir kişi veya web sitesine şifrenizi ifşa etmeyiniz.  Şifrenizi yazmadan önce, tarayıcınızın adres çubuğunu kontrol ediniz.

* Habbo hesabınızın kapanacağına dair tehdit içerikli e-postar asla göndermediğimizi unutmayın. Bu gibi garip e-postalar alır ve onların bizden geldiğine emin olamazsanız, lütfen yardım masasına başvurun.

* Habbo veya diğer web sitelerinde kişisel bilgilerinizi verdiğini kişiler konusunda çok dikkatli olunuz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Başka sorularınız var mı? Bir talep gönder
Bir Zendesk Hizmetidir