Retro siteleri ne demektir?

Retro siteleri ne demektir?
Retro siteler Habbo taklidi olan sahte sitelerdir. Piyasada pek çok retro site bulunmaktadır. Çoğu hobi amaçlıdır, fakat bazıları da reklam ve üyelikle para kazanmaktadır.

Retro siteler nasıl çalışır?
Retro siteler öykünüm sunucusu üzerinden çalışır. Bu tarz sunucuları üreten bazı insanlar, bunları satarak para kazanırlar. Bu sunucular Habbo oyunuclarının bilgisayarlarina, Habbo müşteri istemci yazılımı şifrelemesini kanuna aykırı olarak atlayarak bağlanır. Bu şifreleme atlandığında, artık Habbo retro site tarafından kullanılan resim ve grafikleri görmeye başlar.

Retro siteler neden problemdir?
Bunun gibi sitelerin çoğu virüs içeriyor olabilir. Trojanlar veya zararlı kodlamalar içerebilirler. Bazıları da dolandırıcılık ve oyuncuların şifrelerini çalmak için kullanılmaktadır.

Kanuna aykırılar mı?
Retro siteler kanuna aykırılardır çünkü Sulake'nin telif haklarını, veritabanını ve ticari marka haklarını Sulake'nin izni olmadan kullanırlar. Bütün bunlar diğer sitelerin Habbo gibi görünmesini sağlar. Bu, Habbo'nun haklarının ihlalidir ve yakalanması halinde, site operatorleri kanuni cezalandırılmaya tabi tutulur.

Bir retro sitesi temel olarak Sulake'nin aşağıdaki haklarını ihlal eder:

>> Habbo oyuncusunu yasaya aykırı olarak yanlış yönlendirir
>>Telif haklarıyla korunan Habbı istemci yazılımını yasadışı olarak kullanır
>>Telif hakları ve veritabanı haklarına sahip olduğumuz, grafikler, kaynak kodu ve veritabanını kanuna aykırı kullanır
>>Sulake'nin sahip olduğu ticari markaları kullanırlar: Habbo, Habbo Hotel, Sulake, Bobba
>>Kendilerini farklı Habbo siteleri olarak tanıtıp, kullanıcıları kandırılar

Siz de onları durdurmak için birşey yapmak istemez misiniz?
Biz tabiki birşeyler yapıyoruz. Tam olarak ne yaptığımızı size açıklayamayız, çünkü elimizdeki süreçlerin etkilenmesini istemeyiz. Ama merak etmeyin, sizi dikkatle izliyoruz ve belirli kişilere karşı kanuni işlemler başlatıldı bile! Sulake olarak özellikle sunucu yazılımı yapan bireylerin cezalandırılmasına odaklanıyoruz.  Retro sitelerinin kurulmasına imkan veren asıl onlardır. Kanuni olarak konuşursak, Sulake haklarının ihlali konusunda bu insanlar da retro sitelerni kuranlar kadar sorumluluk sahibidir.

Retro siteyi nasıl bildirebilirim?
Eğer sahte bir Habbo sitesi bulursanız ('retro'ya 'Habbo retro' olarak da bilinir), mutlaka bize bildiriniz. Bunu yukarıda yer alan 'Talep Gönder'e tıklayarak, sahte bir Habbo veya retro bildirmek istiyorum seçeneğini seçiniz
Elimize ulaşan email sayısı nedeniyle her maile cevap veremeyebiliriz, fakat elimize ulaşan her maili mutlaka dikkatle inceleyip, bu tarz sitelerin kapatilmasını sağlayıp, yaratan ve yönetenlere kanuni işlem başlatacağımızdan emin olun!

Başka sorularınız var mı? Bir talep gönder
Bir Zendesk Hizmetidir